باکو
تور باکو
می 17, 2020
تور-قشم
تور قشم
می 18, 2020

پارک ملی گورمه ترکیه

گورمه
منطقه کاپادوکیای امروزی ترکیه شهرهای نِو شهیر (Nevşehir)، آکسارای (Aksaray)، نیغده (Niğde)، کایسری (Kayseri) و با در نظر گرفتن منطقه باریک و صخره‌ای کاپادوکیا اوچیسار (Üçhisar)، اورگوپ (Ürgüp)، آوانوس (Avanos)، گورمه (Göreme)، درین کویو (Derinkuyu)، کایماکلی (Kaymaklı) و ایهلارا (Ihlara) را تحت پوشش خود قرار داده است.پارک ملی گورمه در منطقه آتشفشانی کوه‌های حسن (Hasan) و ارجیس (Erciyes) واقع شده و متشکل از فلات‌ها، دشت‌ها، تپه‌های بلند، گیاهان کوهی کوچک، آبرفت‌ها، دره‌های تند، فرسوده، رودخانه‌ای و مناطق مسکونی است. در این پارک پیشامدهای توپوگرافی منطقه مشاهده می‌شود که تاریخ عجیب با اشکال طبیعی درهم آمیخته و جذابیت بی‌نظیری به روی کره خاکی به وجود آورده است. جاذبه‌های زیبایی که در پارک گورمه گردشگران از آن‌ها بازدید می‌کنند، عبارت‌اند از: مناطق حفاظت شده زیرزمینی کایماکلی (Kaymakli) و درین کویو (Derinkuyu)، کلیساهای دفن شده در سنگ‌ها که به رنگ بنفش تزئین و رنگ‌آمیزی شده‌اند و موزه‌های روباز. مسافرانی که به کاپادوکیا سفر می‌کنند، با اقامت در یکی از هتل‌های سنگی در قرن بیست و یکم زندگی در غار را تجربه کرده و لذت می‌برند.
دره گورمه و منطقه زیبای کاپادوکیا در اثر فرسایش به قدمت قرن‌ها شکل گرفته‌اند. مردمانی که هزاران سال پیش در این منطقه حضور داشتند، با نادیده گرفتن شگفتی طبیعت این منطقه، تونل‌هایی در دل سنگ‌های دره گورمه حفر کرده و مجتمع مسکونی ساختند. بدین گونه یک زندگی شهری آن هم به صورت زیرزمینی در اوایل قرن چهارم میلادی در این منطقه تشکیل یافت. خاک زمین‌های این منطقه با وقوع آتشفشان‌ها و فوران‌ها از خاکستر ضخیم پوشش یافتند. توف (Tuff)، نام سنگ‌های نرم آتشفشانی منطقه هستند که 10 متر ضخامت دارند. در طول سال‌ها، سنگ‌های نرم آتشفشانی بر اثر وزش باد و بارش باران ساییده شده و از بین رفته‌اند و تنها سنگ‌های سخت به جای مانده‌اند. ارتفاع این سنگ‌ها تا 40 متر هم می‌رسد و معمولا در شکل‌های دودکشی، مخروطی، ستونی و قارچ مانند تا بلندی‌های آسمان سربه فلک کشیده‌اند. از حکایاتی که درباره تونل‌های زیرزمینی بیان می‌شوند، می‌توان فهمید که تنها عامل باد و باران در تغییر شکل سنگ‌ها موثر نبوده‌اند، بلکه انسان هم با دستانش دخالتی در آن‌ها داشته است. این حکایات مختلف معمولا توسط تور لیدرها برای گردشگران نقل می‌شوند.
پارک ملی گورمه و منطقه کاپادوکیا بر بالای ارتفاعات و در مرکز ترکیه قرار دارند. به همین دلیل، تابستان‌های این منطقه گرم و خشک و زمستان‌هایش سرد و برفی است. بنابراین، بهترین زمانی که می‌توانید به کاپادوکا سفر کنید، فصل بهار و پاییز می‌باشد. با این حال در این فصول نیز، روزها گرم و شب‌ها کمی سرد است. لباس سرد و گرم مناسب با خود به همراه داشته باشید. از تمامی شهرهایی که در ابتدای مطلب ذکر شده‌اند، می‌توانید وارد کاپادوکیا شوید. همچنین، در پارک ملی گورمه تفریحاتی از قبیل دوچرخه سواری، اسکوتر و ماشین سواری وجود دارند که می‌توانید با کرایه یکی از آن‌ها سرگرم شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *