جنگل‌های حرا روستای طبل
جنگل‌های حرا روستای طبل
ژوئن 28, 2020
چالیدره
چالیدره از جاذبه های دیدنی مشهد
ژوئن 28, 2020

معرفی روستای پالنگان کردستان

روستای پالنگان

روستای پالنگان

روستای پالنگان

روستای پالنگان

روستا پالنگان در استان کردستان، ۱۵ کیلومتری شهر کامیاران و ابتدای منطقه اورامان واقع شده است. قدمت روستا به پیش از اسلام می‌رسد. روستا دارای معماری پلکانی است و بارها در طول تاریخ ویران شده و بار دیگر بنا گردیده است. مورخان اعتقاد دارند پالنگان از کل منطقه هورامان قدیمی‌تر است و این را به سندی که در سال ۱۳۰۵ در غاری واقع در دره تنگیور پالنگان کشف شد، نسبت می‌دهند.
با ورود به روستا با جاذبه‌های بسیاری مواجه می‌شوید از جمله معماری پلکانی روستا. علاوه بر معماری روستا پالنگان از دیگر جاذبه‌های روستا می‌توان به چشمه‌های جوشان و قلعه پالنگان نام برد.
قلعه پالنگان

قلعه پالنگان

 

قلعه پالنگان در ۷۵۰ متری جنوب شرق روستا پالنگان واقع شده است. قلعه درست بر بالای کوه ساخته شده که علاوه بر چشم‌انداز بی‌نظیری که به گردشگران ارائه می‌دهد، از سیستم دفاعی قلعه سخن می‌گوید. باستان‌شناسان اعتقاد دارند قدمت قلعه به سده ۷ و ۸ هجری قمری می‌رسد. اما برخی از باستان‌شناسان اعتقاد دارند آثار بجای مانده از قلعه متعلق به دوران پیش از اسلام است.
در روایت‌های تاریخی گفته میشود قلعه پالنگان مدتی محل سکونت امرای کلهر بوده است. بعدها زمانی که حکومت اردلان‌ها قلعه را تصرف می‌کنند، به علت بد بودن اب و هوا در قلعه زلم (یا زه‌لم)، فرومانروایی خود را به این قلعه منتقل می‌‌کند.
قلعه بر بالای کوه ساخته شده اکه امکان نظارت بر کل منطقه را داشته است. بقایایی اتاق‌های موجود در قلعه نشان می‌دهد که از قلعه در زمان حمله دشمنان به عنوان پناهگاه مردم منطقه نیز استفاده می‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *